PAREIZS UZTURS: VESELĪGAS UZKODAS DARBA LAIKĀ

Zinātniski pierādīts, ka mūsu uzturs ietekmē kā garīgo, tā fizisko labsajūtu. Lai saglabātu darbaspējas, būtu enerģisks un aktīvs visas dienas garumā, nepieciešams sabalansēts un pareizs uzturs. Dietologi iesaka ēst bieži un mazām porcijām, ievērot regulāru ēšanas režīmu ar pauzi starp ēdienreizēm ne vairāk kā 3 - 4 stundas, lai organisms pierastu pie stabilitātes. Tas nozīmē, ka starp pamata ēdienreizēm, brokastīm, pusdienām un vakariņām, nepieciešams ieturēt nelielas uzkodu pauzes. To ir viegli ievērot, ja pavadi dienu mājās, bet, ko darīt, ja visu dienu atrodies darbā?

Kā pareizi organizēt savas ēdienreizes? Doties uz ēdnīcu vairākas reizes dienā? No mājām uz darbu ņemt līdzi pilnu somu ēdiena konteineru ar veselīgu pārtiku? Pirmajā variantā nāksies krietni tērēties, kā arī laika darbam īsti neatliks. Otrais variants arī nav īpaši ērts.

Vienīgā iespēja, darbā vienmēr turēt pa rokai veselīgas ātrās uzkodas – augļus, riekstus, jogurtu vai kefīru. Uzkodu, tāpat kā pusdienu, pārtraukumam ir jābūt atpūtas laikam. Uzkodu pauzes laikā nevajag sēdēt pie datora graužot riekstus un paralēli drukājot vai lasot dokumentus datora monitorā.

Rieksti protams ir veselīga pārtika, bet arī bagāti ar kalorijām. Pusstundas laikā nemanot būs uzņemta kaloriju dienas norma. Labāk uzkodu pauzei izvēlēties tam speciāli paredzētu vietu (biroja virtuvi vai ēdamzāli). Izmantojiet šo laiku, lai kopā ar kolēģiem iedzertu kafiju/tēju no rīta un ieturētu nelielu maltīti ar veselīgām uzkodām tuvāk darba dienas beigām. Tas ļaus Jums saglabāt figūru, labu noskaņojumu un patīkamu mikroklimatu kolektīvā.

Uzkodu pauzei jābūt ne agrāk kā 2 stundas pēc pamata ēdienreizes. Uzkost nepieciešams ar prātu, uzkodas nedrīkst spēcīgi smaržot vai smērēties, tām jābūt veselīgām un viegli paņemamām. Ja birojā ir ledusskapis, tajā jāatrodas augļiem, jogurtiem, piena produktiem, un dabīgām augļu sulām. Uzkodai jāsniedz sāta sajūta, ja uzkodīsiet ko vieglu, porcijai jābūt ne mazākai par kulaku. Vakara uzkodām jāsatur mazāk kaloriju, kā rīta uzkodām, toties jābūt saldām. Šī būs īstā reize dažiem gabaliņiem rūgtās šokolādes. Pēcpusdienā smadzenes ir piekusušas un tām nepieciešama papildus enerģija.

Veselīgi produkti uzkodu pauzei

Rieksti - satur daudz ogļhidrātu (mandeles, valrieksti, zemesrieksti). Sajūtot pirmās garīga vai fiziska noguruma pazīmes kārtējās kafijas tases vietā apēdiet sauju riekstu. Papildus enerģija garantēta! Valrieksti stimulē prāta darbību, nostiprina imunitāti. Indijas rieksti regulē vielmaiņas procesus un samazina holesterīna līmeni. Zemesrieksti uzlabo atmiņu un uzmanību. Pistācijas stiprina organismu pēc slimošanas un lielām fiziskām slodzēm.aksturīgs uzņēmējiem.

Žāvēti augļi – lieliski remdina izsalkumu starp ēdienreizēm, Tie ir 100% dabīgi un satur dažādās vērtīgas vielas, kā piemēram, kauliem tik nepieciešamo kalciju, kāliju nervu sistēmas darbības uzlabošanai, magniju, kas normalizē asinsspiedienu un dzelzi. Musli vai žāvēto augļu batoniņi lieliski remdina izsalkumu un būs lieliska uzkoda darba dienas beigās, tāpēc, ja gribas apēst ko saldu, konfekšu vietā labāk izvēlēties musli batoniņu vai gabaliņu rūgtās šokolādes.

Svaigi augļi – derēs āboli, banāni, kivi, plūmes, nektarīni, dažādas ogas, bet ne citrusa augļi. Citrusiem piemīt pārāk izteikts aromāts, kas var traucēt kolēģiem. Āboli veicina apetīti, tāpēc, izvēloties ābolus, labāk tos papildināt ar vēl kaut ko, piemēram, šķēlīti graudu maizes vai sauju riekstu.

Dārzeņi – burkāni, selerijas kāts, paprika, gurķis būs svaiga un veselīga alternatīva cepumiem. Sagriezti nelielos stienīšos tie ir ērti paņemami un atsvaidzina ar savu svaigo un bagātīgo krāsu gammu. Ja Jums šķiet, ka ar dārzeņiem vien nepietiks, lai remdētu izsalkumu, ietiniet stienīšos sagrieztus dārzeņus plānā lavaša šķēlītē.

Jogurts vai kefīrs – lielisks cepumu, čipsu un krekeru aizstājējs. Cepumu šķīvīša vietā novietojiet uz darba galda glāzi zema tauku satura jogurta vai kefīra un jums vairs nenāksies brīnīties, kā tas nākas, ka dienas laikā neko daudz neēdat, bet pāris kilogramu nākuši klāt. Izvēloties jogurtu dodiet priekšroku dabīgam jogurtam bez piedevām. Saldajos augļu jogurtos tiek pievienoti aromatizatori un krāsvielas, kā arī saldinātāji. Lai iegūtu saldu garšu labāk pievienojiet jogurtam vai kefīram svaigus augļus, karotīti mājas ievārījuma vai medu. Ja vēlaties varat pagatavot musli (sajaucot žāvētos augļus, riekstus un pārslas (piemēram auzu pārslas) ar jogurtu vai kefīru.

Vispārzināms, bet bieži novārtā pamests fakts, ka, paralēli uzkodām, dienas laikā jāuzņem vismaz 1,5 – 2 litri šķidruma.

Ūdens un tēja – vienmēr turiet pa rokai glāzi tīra, negāzēta ūdens vai tasi tējas. Jebkuras veselīgas uzkodas labvēlīgo ietekmi var sabojāt uzdzerot ar saldu gāzētu limonādi vai sulu no tetrapakas. Gāzēto dzērienu un „nez kurās pēc kārtas” kafijas tasītes vietā izvēlieties glāzi ūdens. Tomēr necentieties samazināt apetīti un aizstāt vieglas uzkodas ar ūdeni, šķidrums tikai izšķīdinās kuņģa sulas. Svarīgi atcerēties, ka dzert nepieciešams starp ēdienreizēm (minimums pusstundu pirms vai pēc ēdienreizes). Kafija – tasīte kafijas neko ļaunu nenodarīs, īpaši, ja esat garīga darba veicējs. Kafija un šokolāde palīdzēs atbrīvoties no vieglām galvas sāpēm un noņems sasprindzinājumu, bet ievērojiet mēru- neliela tasīte dabīgas kafijas dienā būs pilnīgi pietiekami. Šāds režīms palīdzēs uzturēt ideālā formā jūsu ķermeni un uzlādēs ar enerģiju, turklāt jūsu darba spējas būs stabilas visas dienas garumā.

Labu apetīti un viegli strādāt!